Kształcenie w zawodzie sprzedawca

Sprzedawca, jak sama nazwa wskazuje, to osoba zajmująca się sprzedażą towarów. Bynajmniej to nie tylko ktoś, kto stoi przy ladzie, wydaje zakupy i przyjmuje płatność. To też osoba, która musi umieć odpowiednio przedstawić ofertę i zachęcić klientów do kupowania. Wyróżniamy sprzedawców w sklepach stacjonarnych, jak i sprzedawców internetowych. Kim dokładnie jest sprzedawca i jakie ma obowiązki? Jak zostać sprzedawcą i jak wygląda kształcenie w tym zawodzie?

Kim jest sprzedawca i co musi robić?

Sprzedawca to wbrew pozorom praca, w której wykonuje się wiele czynności. Osoba taka pracuje w sklepie stacjonarnym lub internetowym. Obowiązki w każdym sklepie są podobne, niezależnie czy jest to sklep z odzieżą, butami czy spożywczy. W sklepie stacjonarnym sprzedawca obsługuje kasę fiskalną, pomaga i doradza klientom (np. w sklepie odzieżowym pomaga znaleźć ubrania w odpowiednim rozmiarze), podaje towar w sklepie bez samoobsługi, przyjmuje towar od dostawców i przygotowuje do sprzedaży, promuje produkty, rozkłada je na półkach i dba o ich ekspozycję oraz porządek w sklepie. W przypadku sklepu internetowego sprzedawca prowadzi stronę sklepu, na której przedstawia produkty i umożliwia zakup, promuje i zachęca do kupowania produktów, przyjmuje je od dostawców, dba o magazynowanie, pakowanie i wysyłkę, a także odpowiada na pytania klientów.
Nasi kursanci mają możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w sklepie internetowym eozone.pl

serwis z modą eozone.pl

Praca sprzedawcy to nieustanny kontakt z klientami, który wymaga otwartości, komunikatywności, cierpliwości, uprzejmości i wyrozumiałości. Klienci bowiem bywają różni, więc osoby nieśmiałe z trudnościami w komunikacji nie nadają się do tej pracy.

Jak zostać sprzedawcą?

Zawód sprzedawcy nie wymaga nawet wyższego wykształcenia, ba wystarczy nawet podstawowe. Wiedzę, można zdobyć samemu, czytając różne książki i źródła na temat sprzedaży. Istnieje też wiele kursów przygotowujących do tego zawodu. Można jednak także wybrać naukę zawodu w szkole zawodowej. Sama nauka to jednak nie wszystko. Warto najpierw zdobyć doświadczenie podejmując pierwszą pracę w małym sklepie, na targu albo w sprzedaży telefonicznej, zobacz również praktyki zawodowe. Chcąc zaś prowadzić własny sklep, trzeba zastanowić się nad tym, co chce się sprzedawać i skąd brać produkty. Np. chcąc sprzedawać odzież, trzeba podpisać umowy z producentami, którzy będą ją dostarczać do sklepu. Trzeba też wybrać między sklepem stacjonarnym i internetowym. W przypadku sklepu online trzeba załatwić dla klientów różne możliwości płatności i dostawy, a także odpowiednio przedstawić produkty i promować sklep. Oczywiście najpierw trzeba założyć działalność gospodarczą.

Kształcenie w zawodzie sprzedawca w szkole zawodowej

Szkoła zawodowa to sposób na bardziej oficjalne uzyskanie zawodu. Aby dostać się do szkoły należy złożyć podanie o przyjęcie oraz wypełnić ankiety rekrutacyjne. Nauka trwa dwa lata, a podczas niej uczniowie zarówno uczęszczają na normalne przedmioty edukacyjne, jak i na przedmioty związane z samym zawodem. Konieczne jest także odbycie praktyki zawodowej, którą najczęściej odbywa się w sklepie czy innej placówce handlowej. Na koniec nauki uczniowie zdają egzamin zawodowy, po zaliczeniu którego uzyskują zawód sprzedawcy. Po zakończeniu nauki mogą podjąć pracę w punktach handlu detalicznego, hurtowego, sprzedaży usług czy sprzedaży akwizycyjnej. Ponadto absolwent szkoły zawodowej lub profesjonalnego kursu może oczywiście założyć i prowadzić własny sklep, zarówno stacjonarny, jak i internetowy. Sprzedawcy, zwłaszcza pracujący na etatach nie zarabiają wiele, ale jest to stabilna praca na dłuższy czas.

Zobacz również technik handlowiec

Podanie o przystąpienie do kursu - podanie

Informacje ogólne- sprzedawca/handlowiec